Tipy na výlet

Králická pevnostní oblast

Vojenské muzeum (trasa 840 m – 17 min)                                   

http://www.armyfort.com/

K vidění ukázky pěchotních zbraní, polních a protiletadlových děl, pěchotní a dělostřelecké munice, výstroje vojáků, ochranných prostředků proti bojovým a otravným látkám.

Na venkovním prostranství najdete více jak 60 kusů velké vojenské techniky, jakými jsou tanky, samohybná děla, obrněné transportéry, těžká polní a protiletadlová děla, nákladní a terénní vozidla, podvozky nosičů taktických raket, logistickou a ženijní techniku či ukázky protitankových a protipěchotních překážek.

Okolo muzea najdete vojenské sruby a opevnění, řopíky a 3 dělostřelecké věže z období před II. světovou válkou

Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ (Trasa 729 m – 15 min)

http://cihelna.militaryclub.info/

V bývalém pěchotním srubu je dnes umístěno muzeum Československého opevnění. Na výběr zde máte ze 2 prohlídkových okruhů. První vás provede hlavním pěchotním srubem K-S 14 „U cihelny“ všemi patry a to i s průvodcem. Druhým okruhem se podíváte na již zmíněný srub K-S 14 a pokračujete dál do Lehkých objektů č. 111 a 112.

Pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“ (Trasa 3,3 km – 59 min)

https://k-s8.webnode.cz/

Poblíž železniční stanice Červený Potok stojí pěchotní srub K-S 8 „U Nádraží“. Srub byl postaven v rámci prvorepublikového pohraničního opevnění ve 30. letech minulého století. Dnes je objekt využíván jako vojenské muzeum zaměřené na předválečné opevnění.

Pěchotní srub K- S 5 „U potoka“ (Trasa 6,1 km – 1:45 h)   

http://www.ks5.cz/

Pěchotní srub K-S 5 „U potoka“ byl vybudován v rámci systému československého opevnění v letech 1936-1937. Do roku 1938 byl bunkr vybaven a vyzbrojen. Po Mnichovské dohodě byla většina interiéru demontována a odvezena. V devadesátých letech byl srub rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Dnes v něm sídlí muzeum československého opevnění.

Dělostřelecká tvrz Hůrka (Trasa 2,6 km – 52 min)

http://hurka.boudamuseum.com/

Dělostřelecká tvrz Hůrka se měla stát opěrným bodem předválečného systému opevnění. Výstavba probíhala v letech 1936–1938. Bojeschopná měla být v druhé polovině roku 1939. K tomu už však nedošlo. Za války bylo na objektech tvrze vyzkoušeno několik vyvíjených zbraní německé armády. Němci také začali upravovat podzemní prostory pro výrobu leteckých součástí. Po druhé světové válce se z objektu stal sklad munice. Až v roce 2008 byl celý objekt převeden na město Králíky a zpřístupněn pro veřejnost.

Dělostřelecká tvrz Bouda (Trasa 10,1 km – 3:10 h)

http://www.boudamuseum.com/

Dělostřelecká tvrz Bouda je jedním z mnoha objektů československého opevnění, které bylo vybudováno ve 30. letech 20. století. Tvrz tvoří 5 objektů tzv. srubů. Během šesti různě dlouhých prohlídek zavítají návštěvníci do rozlehlých podzemních prostor nepoznamenaných rozsáhlými úpravami.

Vojenské muzeum Lichkov (Trasa 10,7 km – 2:50 h)

http://www.forteg.cz/K32/bunkr/uvod.htm

Ve dvou objektech předválečného příhraničního opevnění, K-S 32 „Na Růžku“ a K-S 31 „U Besídky“, se nachází Vojenské muzeum Lichkov. Prohlédnout si můžete předválečnou výzbroj a výstroj, modely tehdejší vojenské techniky, modely různých typů objektů Československého opevnění a dobový materiál.

Dělostřelecká pozorovatelna Utržený (Trasa 4,5 km – 1:31 h)

pozorovatelna.kvalitne.net

Izolovaná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“ byla postavena jako součást předválečného systému opevnění. Ač není propojena v podzemí, je součástí dělostřelecké tvrze Horka. Stavba započala v srpnu 1936 a byla dokončena v půlce roku 1938. Srub byl rozdělen do třech pater a vybaven dvěma zvony, jeden pro lehký kulomet a druhý pozorovacím pro dalekohled. Ten se dochoval do dnes. V dnešní době je pozorovatelna zpřístupněna Klubem přátel československého opevnění „Utržený“.

Muzeum Vysoký kámen (Trasa 10,2km – 3:12 h)

http://vhtm.valka.cz/index_soubory/Page702.htm

Muzeum Vysoký kámen představuje objekty československého opevnění z let 1936–1938 a následné poválečné reaktivace. Návštěvníci si mohou prohlédnout objekt těžkého opevnění K-S 25 Na sedle. Jde o jediný objekt čs. opevnění, který má dochované původní vnitřní vybavení.

Výlety po okolí

Discgolf Králíky (Trasa 1,1 km – 22 min)

https://discgolf.cz/

Nedaleko od vojenského muzea v Králíkách se nachází hřiště na discgolf. Hřiště je tvořeno devíti jamkami rozptýlenými mezi lesíky.

Království sov (Trasa 2,2 km – 38 min)

http://www.kralovstvisov.eu/

U rodinného domu vznikla chovná stanice dravců a sov, u které bylo postaveno vzdělávací centrum. Cílem centra je seznámit zájemce se sovami žijícími po celé Evropě. Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové programy zaměřené na sovy a papoušky. Program pro děti je přizpůsoben podle věku

Muzeum celnictví (Trasa 2,2 km – 39 min)

http://celnici.militaryclub.info/

V budově bývalého gymnázia byla zřízena nová expozice seznamující návštěvníky s historií celnictví od starého Egypta až po současnost. Spolu s tím se dozvíte o pašeráctví, které v chudé příhraniční oblasti jen kvetlo.

Křížová cesta Dolní Lipka (Trasa 3,8 km – 58 min)

Na zdi místního hřbitova se nachází 14 pašijových obrázků.

Klášter Hedeč – Hora Matky Boží (Trasa 4 km – 1:29 h)

http://www.klasterkraliky.cz/

Počátky vzniku kláštera souvisí s dokončením poutního kostela. Byl vystavěn v duchu baroka a kromě kostela Nanebevzetí Panny Marie je jeho součástí kaple Svatých schodů s ambity, pramenem, hřbitovem a poutním domem. V době totality se zde nacházel internační tábor pro mnichy. Tuto nešťastnou minulost připomíná hlavní expozice Památníku obětem internace. Ve vitrínách uvidíte výstroj a výzbroj ostrahy a některé vzácné osobní potřeby a části pozůstalostí řeholníků. Je zde i prohlídka interiéru velitelského domu a strážní věže.

Rozhledna Val (Trasa 5 km – 1:48 h)

790 m

Ocelová konstrukce byla postavena v roce 2003 a slouží také k potřebám radiokomunikací. Její celková výška je 34,5 m, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 22 m. Z něj se vám naskytne výhled na Kralický Sněžník, panorama Jeseníků nebo Orlické hory. Rozhledna je volně přístupná.

Mladkovské sedlo (Trasa 5,2 km – 1:20 h)

540 m

Mladkovské sedlo je horské sedlo v Kladské kotlině na pomezí České republiky a Polska v okrese Ústí nad Orlicí. Nachází se v samotném jižním zakončení Kladského výběžku. Kladská kotlina zde prochází branou tvořenou ze západu Orlickými horami a z východu Hanušovickou vrchovinou a Králickým Sněžníkem.

Pramen Tiché Orlice (Trasa 7,4 km – 2:38 h)

Pramen Tiché Orlice se nalézá na západním svahu hory Jeřáb v Hanušovické vrchovině nad obcí Horní Orlice. K prameni vede odbočka ze žluté turistické značky.

Rozhledna Křížová Hora (Trasa 8,3 km – 2:36 h)

735 m

Rozhledna stojí na místě původního poutního kostela z roku 1833. Až v roce 2007 na kopci vyrostla unikátní stavba, která tvoří dominantu obce. Jedná se o železobetonový tubus, který se tyčí do výšky 25 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve 22 metrech. Vyšplhat na něj musíte 130 schodů. Výhled odsud máte na Kralický Sněžník, Suchý vrch, obec Červená Voda, Krkonoše a do širokého okolí. Pod rozhlednou je kryté posezení, kde se můžete občerstvit.

Klepáč – rozhledna (Trasa 9,1 km – 3:39 h)

Suchý vrch (Trasa 11,3 km – 3:52 h)

995 m

Suchý vrch je významný vrchol v Bukovohorské hornatině. Nachází se na historické zemské hranici Čechy – Morava. Poblíž vrcholu stojí nově zrekonstruovaná Kramářova chata s rozhlednou.

Králický Sněžník (Trasa 17 km – 6:25 h)

1424 m

Nejvyšší vrchol Pardubického kraje s jedinečným kruhovým výhledem zejména na Hrubý Jeseník, Orlické hory a Kladskou kotlinu v Polsku. Zbytky bývalé rozhledny zbořené v roce 1973. Pod vrcholem pramen řeky Moravy a nedaleko u základů bývalé Liechtensteinovy chaty soška Slůněte – dnešní symbol Králického Sněžníku.§

Stezka v oblacích Dolní Morava (Trasa 10,1 km – 3:49 h)

https://www.dolnimorava.cz/

Na úpatí hory Slamník v nadmořské výšce 1116 metrů vyrostla unikátní rozhledna. Dřevěná a kovová konstrukce vás zavede do výšky 55 metrů. Po dřevěné rampě se na vrchol rozhledny dostane pohodlně vozíčkář i rodina s kočárkem. Stezka nabízí nádherný výhled do okolí. Kromě toho se z informačních tabulí dozvíte i něco o nejbližším okolí Dolní Moravy a mracích.

Areál – Dolní Morava (Trasa 11,7 km – 4:17 h)

https://www.dolnimorava.cz/

– Pískový svět

o Jedním z několika zábavných parků pro děti v areálu Dolní Morava je Pískový svět. Uprostřed parku stojí pár westernových domků. Kolem nich jsou rozmístěné různé atrakce. Například archeologické vykopávky, kde mohou děti nalézt artefakty v písku, nebo pískoviště s lopatkami, kbelíky, pískovými dopravníky a pískovým vlakem.

– Mamutíkův vodní park

o Vodní park je venkovní zábavný park, kde si malí i velcí mohou hrát s vodu. Z podzemí vytéká potůček, který můžete pomocí stavidel a koryt poslat do všech koutů parku na nejrůznější zařízení jako jsou třeba mlýnky. Na některých atrakcích si budete moci vyzkoušet jednoduché vodní stroje.

– Lesní zážitkový park

o Park s lanovými a dřevěnými překážkami, které jsou natažené mezi domečky umístěnými na vzrostlých stromech. V areálu se nachází budova s občerstvením a toaletami.

– Dětský park Amálka

o V parku Amálka čeká na děti hned několik atrakcí. Děti se zde mohou svézt na třech tubingových drahách, zaskákat si na vzduchové trampolíně nebo si vyzkoušet své lezecké schopnosti na malé lezecké stěně. V parku je také postaven výběh pro morčata.

– Adrenalin park

o Adrenalinový park je tvořen dvěma na sobě nezávislými sekcemi, lanovým parkem a adrenalinovou věží. Lanový park je tvořen 80 vysokými lanovými překážkami, které jsou rozděleny do 5 okruhů (čtyři pro dospělé a jeden pro děti). Na adrenalinové věži, která je dominantou adrenalinového parku, můžete vyzkoušet hned čtyři atrakce, obří zavěšenou houpačku pro dva lidi, horolezeckou stěnu, lanový sjezd a skok Power Fan.

– Single trails

o Single trails Dolní Morava jsou součástí Relax & sport resort Dolní Morava. K dispozici jsou dvě trasy. 4 kilometry dlouhý Skalní trail se se svojí náročností řadí k enduro trailům, ale svojí šířkou je přístupný všem bikerům a milovníkům jízdy na horském kole. Sloní trail s délkou 660 metrů je naopak určen především dětem a začínajícím cyklistům.

– Bobová dráha

– Discgolf

Tipy na zimní lyžování

SKI areál Šanov u Červené Vody (autem 7,6 km – 11 min)

http://www.skiarealsanov.cz

Ski areál Šanov se nachází mezi obcemi Červená Voda a Králíky v podhůří Orlických hor. Vrchní část sjezdovky je prudší, naopak spodní část je pozvolná a pomalejší. Po celé délce je sjezdovka osvětlena a v případě nutnosti uměle zasněžována. K dopravě na vrchol sjezdovky slouží dva vleky. Sjezdovka se pravidelně upravuje rolbou.

V areálu je možnost teplého občerstvení.

Zaparkovat lze u nástupní stanice vleku. Oblíbeným způsobem dopravy je však vlakové spojení a následný výlet na běžkách od zastávky.

Méně zkušení lyžaři a zájemci o výuku jízdy na snowboardu mohou využít nabídky lyžařské a školy. K oblíbeným atrakcím areálu patří snowpark nebo jízda na sněžném skútru. V létě zdejší oblast hojně zaplavují vyznavači paraglidingu.

Lyžařský areál Větrný Vrch (autem 7,8 km – 12 min)

http://www.skiarealvetrnyvrch.cz

Areál se nachází v nadmořské výšce 670 – 810 m n. m. a je ideální pro rekreační lyžaře a snowboardisty, rodiny s dětmi, lyžařské kurzy, ale i vyznavače zážitků s notnou dávkou adrenalinu. V areálu jsou dva vleky a tři modré sjezdovky, každá s délkou cca 800 – 900m. Pro odvážné a mladé duchem je zde i snowpark a naší specialitou je crossová trať (délka až 1 100m), na které často trénovala a závodila řada našich reprezentantů včetně jedné olympijské vítězky… V okolí je vyhlášené večerní lyžování (středa, pátek, sobota) se specifickou atmosférou legendárního baru Větrák… Samozřejmostí je lyžařská škola a půjčovna.

Dolní Morava relax a sport resort (autem 10,9 km – 18 min)

http://www.dolnimorava.cz

Areál nabízí: – Sjezdovky, lanovky a vleky

o 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

o 10,4 km upravených sjezdovek

o 2 čtyřsedačkové lanovky (Sněžník a U Slona)

o 2 vleky kotva (Ondráš a Kamila)

o 1 vlek poma (Slamník)

o 100 % garance sněhu

o Zábavná trať Funline

o Crossová trať

o Dětský skipark Amálka

o Lyžařská škola pro děti i dospělé

o Skibus v areálu zdarma (V hlavní sezoně zajišťuje spojení mezi nástupními stanicemi lanovek U Slona, Sněžník a parkovišti každých cca 30 min) – Dětské ski parky – Lyžařská škola – Freestyle – Bobová dráha – Večerní sáňkování – První stopa (Exkluzivní pronájem svahu v čase 7:30 – 8:30 na sjezdovkách dostupných z lanovky Sněžník) – Jízda rolbou – Výšlapy na sněžnicích – Výšlapy na skialpech – Běžky – Půjčovny a ski servis

– restaurace a bary

o Areál Sněžník (restaurace Skalka, horská chata Slaměnka, horská chata Marcelka, Aprés ski Hříbek)

o Areál U Slona (horská chata U Slona, pizzerie Terezka, Aprés ski Kulaté peklo, Grill bar Kulaté peklo)

Skiresort Buková Hora (autem 13,9 km – 19 min)

Ski areál Červená Voda + Čenkovice

www.skibukovka.cz

Celková délka sjezdovek na společný skipas činí úctyhodných více jak 8000m a všechny jsou po celé délce technicky zasněžovány. Lyžování mimo sjezdové tratě v lesním porostu není povoleno.

Vlajkovou lodí přepravních zařízení je odpojitelná čtyřsedačka Leitner o délce 1688m. Jde o nejrychlejší (dvojnásobkem) a nejdelší lanovou dráhu Orlických hor. Neodpojitelná dvojsedačka Třebovská dvojka s nástupním pohyblivým pásem nabízí kvalitní přepravní standard s přepravní kapacitou 1440 os./hod. Dalšími přepravními zařízeními jsou kotvové vleky Svitavy a Vigona, teleskopický vlek Kid park a malé lanové vleky lyžařské školky.

Nabízí výuku v obou údolích na cvičných loučkách. K dispozici jsou provazové vleky, poma, Kid park.

Půjčovny v obou údolích nabízí stovky lyží a snowboardů. Všechny ve vynikajícím stavu.

Běžecké trati kolem Bukové hory nabízí více jak 60km velmi mírných a příznivých hřebenových cest.

Tři zóny nabízí variace skoků, překážek a platformy s logikou a precizností.

Sport areál České Petrovice (autem 18,4 km – 22 min)

http://www.ceskepetrovice.com/

Snowpark Večerní lyžování + skibar Dětské hřiště je osazeno 2 provazovými vleky, dětský kolotoč

Stylově zařízený SKI BAR po vzoru našich babiček s příjemným posezením venku i uvnitř.

Sport areál běžecké stopy z technických důvodů neudržuje.

Pro návštěvníky areálu je vyhrazené parkoviště přímo v centru Českých Petrovic. Vzdálenost parkoviště je 100 m od nástupu na vleky

Půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení přímo pod svahem.

Ski areál Králičák (autem 28,3 km – 37 min)

www.mujkralicak.cz

Spojení menších lyžařských areálů v Hynčicích pod Sušinou a ve Stříbrnicích vzniklo útulné zimní středisko s 12 sjezdovkami a celkovou délkou 7, 1 km lyžařských tratí pro všechny výkonnostní kategorie lyžařů, kde si zkrátka pohádkově zalyžuje každý, kde se udrží (nejen) na lyžích, a to do slova. Ski areál je vybaven moderním zasněžovacím systémem se zasněžovacími děly, které v případě potřeby kdykoli vykouzlí nádherně zasněžený terén. Nechybí zde ani jednoduchý bezdotykový odbavovací systém a společná permanentka na všechny vleky.

Najdete zde sjezdovky pro všechny věkové kategorie lyžařů a snowboardistů – od dětské až po černou. FUN park Kraličák ve Stříbrnicích – ohraničený a zabezpečený prostor se spoustou atrakcí a pojezdovými pásy pro první ježdění, děti si mohou hrát a užívat si zimní radovánky.

Běžkařské trati, u kterých si délku a náročnost volíte sami dle svých představ a